Primal terapija
Kas yra pirminė (Primal) terapija?
Kaip ji atsirado?
Terapija atsirado apie 1960 m. Jos pradininkas – žymus Amerikos psichoterapeutas dr. Artūras Janovas. Susidomėjimas šia terapija itin išaugo, kai ja susidomėjo avangardo bendruomenės nariai: Styvas Džobsas, Džonas Lenonas, britų pop muzikos grupė „Tears for Fears“, Niujorko „Inner theatre“ ir kt. Šią terapiją ypač populiarino Džonas Lenonas, pabrėždamas jos naudą savo asmenybei. Jis taip pat pripažino, kad tokios dainos, kaip „Mother“, „God“, „Working Class Hero“ iš tiesų buvo įkvėptos Primal terapijos.
Ar jums reikalinga Primal terapija?
Dauguma žmonių nenori pripažinti kai kurių traumuojančių vaikystės patirčių poveikio ir dėl to net nesvarstytų Primal terapijos kaip tinkamo problemų sprendimo būdo.
Trauma negali būti apibūdinama kaip konkretus incidentas, nutikęs vaikystėje, tai greičiau yra serija pasikartojančių traumuojančių patirčių. Priežastis galėtų būti ir pikti, maniakiškai kontroliuojantys, aplaidūs ar emociškai šalti tėvai.
Primal terapija gali padėti žmonėms, kurie:
- nesugeba kurti tvarių santykių;
- kenčia nuo streso bei baimės priepuolių;
- patiria užsitęsusį netekties ir gedulo jausmą;
- negali priimti svarbių sprendimų;
- bėga nuo realybės, yra nepatenkinti savo gyvenimu;
- jaučiasi, lyg gyvenimas dar net neprasidėjo;
- neišpildo savo gyvenimo troškimų;
- nejaučia įkvėpimo darbe;
- dažnai jaučiasi pagiežingi, pikti, kenčia nuo depresijos;
- nuolat įsivelia į nesėkmingus santykius
- jaučiasi emociškai apleisti;
- nuolat ieško pritarimo, turi sunkumų bendraudami su viršininkais;
- neatskiria meilės nuo gailesčio;
- kenčia nuo potrauminio streso;
- manipuliuoja kitais;
- kentėjo nuo patyčių bei priklausomybių.
Tėvai, auklėjimas ir tėvystė
Dažniausiai, poros nėra pasiruošusios vaikų auklėjimui, tačiau vis vien visi bando sekti vienokiu ar kitokiu pavyzdžiu. Jie dar nesupranta vaiko poreikių. Tėvai negali susidoroti su kai kurias iššūkiais, nes jie ir patys kentėjo nuo depresijos ar vaikystėje patirtų emocinių traumų. Paprastai tariant, neįmanoma kitam duoti to, ko pats neturėjai. Natūralus gynybos mechanizmas suveikia taip, kad vaikas savyje užrakina negatyvias emocijas bei skausmą ir taip prisitaiko prie savo globėjų. Vaikas išmoksta elgtis taip, kad apsaugotų savo protą, sielą ir kūną nuo visa užliejančio skausmo poveikio.
Esmė
Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai teigia, kad dešinysis („jaučiantysis, emocionalusis“) smegenų pusrutulis įsijungia į traumų gydymą kur kas efektyviau. Svarbiausia yra susiliesti su savo baimėmis, pykčiu, silpnybėmis ir visa tai išreikšti perprantant jų esmę. Tai yra įmanoma pasiekti Primal terapijos pagalba, nes jos metu susijungiate su savo gyvenimu, siela, su savastimi!
AR JAU ESATE PASIRUOŠĘS KEISTIS?